کود کشاورزی گرانول نوعی از کودهای خشک است که سایز دانه آنها از کودهای پودری درشت تر بوده و دانه بندی کپسولی یا کروی دارند. گرانول ها از قدیمی ترین کودهای کشاورزی هستند که از گذشته در قالب اوره مورد استفاده قرار گرفته و  تا به امروز نیز جایگاه خوبی در بین کشاورزان دارد. اکثر کودهای گرانوله را کودهای پایه ، زمستانه و چالکود تشکیل میدهند. بخاطر تکنولوژی تولید منسوخ و مواد اولیه و فرمول ساده ، قیمت این کودها از فرم های پودر و مایع ارزان تر بوده اما اثر بخشی کمتری دارد. اکثر گرانوله ها آهسته رهش بوده و با سرعت بسیار کم در خاک تجزیه می شوند. تصمیم گیری در انتخاب کود پودری، گرانول و مایع با شماست اما توصیه وانیا زیست به شما این است که لطفا پس از استفاده از این کودها قوطی و کیسه آن را امحا نموده و برای مصارف دیگر نگهداری نکنید تا ضمن حفاظت از محیط زیست از مسمومیت و اشتباهات مصرف جلوگیری کرده باشیم.

مزایای کودهای گرانول.

قیمت این کودها از فرم های پودر و مایع کمتر است و برای کشت هایی که سود زیادی عاید کشاورز نمی کنند مناسب تر است. همچنین ماندگاری بالاتری در خاک داشته و دیرتر در خاک رها می شوند. از این رو در سیستم های کشت زراعی این کودها را با کمک دستگاه های کشت ردیفی در کنار بذر قرار میدهند تا در هنگام رشد آهسته بذر ، این مواد نیز آزادشده و در اختیار گیاهچه قرار گیرد.

معایب کودهای پودری.

مقدار مصرف این کود ها در مقایسه با فرم های پودر و مایع بسیار بیشتر است و به همین دلیل هنگام خرید هزینه حمل و انبار داری بیشتری به کشاورز تحمیل می شود. طولانی بودن زمان آزاد سازی عناصر این قبیل کودها , در برخی مواقع یکی از مزایای آن به حساب می آید. اما همین نکته ممکن است باعث شود یک عنصر به موقع در دسترس گیاه قرار نگرفته و کشاورز به خیال آنکه شرایط کامل را برای گیاه فراهم کرده است از تغذیه اصولی باز بماند. به دلیل سیستم تولید قدیمی و قیمت پایین، متاسفانه تولید کنندگان توجه کمتری به فرآیند تولید داشته و این امر سبب می شود که هیچ کدام از دانه های گرانول تعادل یکسانی از عناصر نداشته باشند و این موضوع باعث ناهمگن شدن بالانس عنصری می گردد.

 

نکات کلیدی در زمان استفاده از کودهای گرانول

کودهای گرانول را به روش های مختلفی مورد استفاده قرار می دهند ، گاهی آنها را هنگام کشت در کنار بذر در خاک قرار داده ، گاهی بعد از کشت به صورت سرک در زمین پاشیده و گاهی هنگام زمستان در کنار ریشه در سایه انداز گیاه چال میکنند . در باغات این کودها زمستان به صورت چالکود یا نهرکود استفاده شده از این رو به آنها کود زمستانه نیز می گویند

کودهای گرانول را در محل خشک و خنک و به دور از نور خورشید انبار کنید
این کودها حلالیت پایینی دارند ، آنها را در تانک کود نریزید
در صورت استفاده کود گرانول به صورت سرک از توزیع یکنواخت آن اطمینان حاصل نمایید
کودهای گرانوله دوز مصرف بالایی دارند، از مصرف کمتر از میزان توصیه شده بپرهیزید
اگر از ردیف کار استفاده میکنید لازم است همواره شخصی پشت تراکتور کارنده، به عنوان ناظر بر صحت عملکرد کود کار باشد
دستورالعمل مصرف را به دقت مطالعه و مطابق لیبل مصرف کنید
اگر از دستگاه کود پاش استفاده میکنید مراقب پرتاب دانه ها و توزیع یکنواخت در سطح زمین باشید
به تاریخ تولید و انقضا همچنین تاییدیه سازمان خاک و آب دقت نمایید


کیفیت کالاهای تولید و وارداتی وانیا زیست توسط آزمایشگاه های مجموعه همچنین جهاد کشاورزی سازمان خاک و آب مورد تایید قرار گرفته است.

کالاهای ما با بهترین متریال و بروزترین دستگاه های اتوماتیک تولید و بسته بندی شده تا ریزش و نشتی را به حداقل برساند.

وانیا زیست هیچ گاه کیفیت کالاهای تولیدی و وارداتی را جهت کاهش هزینه کم نکرده و قیمت ما با توجه به غلظت و مواد اولیه به کار رفته به شدت اقتصادی است.

وانیا زیسیت هیچ گاه کیفیت کالاهای تولیدی و واردانی را جهت کاهش هزینه کم نکرده و قیمت ما با توجه به غلظت و مواد اولیه به کار رفته به شدت اقتصادی است.

آیا سوالی دارید ؟ بی صبرانه منتظر پیغام های شما هستیم با ما در ارتباط باشید
Verified by MonsterInsights